časopis

Švédske hokejové hry: Česi porazili Fínsko 3:1

Českí hokejisti pokračujú na Švédskych hrách v Štokholme druhým víťazstvom. Porazili Fínsko 3:1 a nadviazali tak na štvrtkové víťazstvo nad domácim domácim výberom (2:1).

Bránkami v rozmedzí 29 sekúnd v závere druhej tretiny získali tímu kouča Kariho Jalonena náskok 2:0 Matěj Blümel a Jiří Smejkal. V čase 48:31 znížil Petrus Palmu, ktorý ako jediný prekonal debutujúceho gólmana Karla Vejmelku. Výsledok dovŕšil 20 sekúnd pred koncom pri presilovke do prázdnej fínskej bránky David Krejčí.

Českí reprezentanti zdolali Fíny prvýkrát od mája minulého roka po sérii štyroch porážok. Po výhre nad víťazmi februárových olympijských hier, ktorí nasadili do hry trinásť majiteľov zlata z Pekingu, budú útočiť na druhý turnajový triumf za sebou. Po víťazstve na Českých hrách môžu ovládnuť aj generálku na majstrovstvách sveta v Tampere a Helsinkách. Rozhodne o tom nedeľný duel so Švajčiarskom.

Kouč Kari Jalonen sa po porážke 1:2 po samostatných nájazdoch v Ostrave dočkal v druhom súboji proti svojim krajanom a menovcovi na fínskej striedačke Jukkovi Jalonenovi na druhý pokus víťazstva.

V prvej šanci sa ocitol po Stránskeho prihrávke spoza bránky pred Olkinuorou osamotený Špaček, ale nepodarilo sa mu zakončiť. V 4. minúte pri signalizovanom vylúčení po Björninenovom páse minul odkrytú bránku Anttila.

Pri pobyte Krejčího na trestnej lavici Česi odolali a ubránili sa aj pri Krejčíkovom vylúčení. V 16. minúte vytesnil fínsky gólman Vránovu strelu, potom minul Hronek a na Olkinuorovi stroskotali Blümel a Hertl. Vejmelku preveril Mäenalanen.

Na prelome prvej a druhej tretiny sa Česi nepresadili vo svojej prvej presilovej hre po Palmuovom faule. Vzápätí im ponúklo ďalšiu početnú výhodu zlé striedanie Fínov, tí sa ale ubránili. Olkinuoru ohrozil Hertl a fínsky gólman efektne ukryl v lapačke puk po strele Krejčího. Pokusy Severanov spoľahlivo likvidoval Vejmelka, ktorý si poradil aj s dorážkou Nenonena, ktorý o chvíľu predtým v dobrej pozícii minul.

V čase 36:37 otvorili Česi skóre. Krajčír vyhral vhadzovanie a po Šimkovej strele Blümel z prvej dorážky trafil pravý betón fínskeho gólmana az druhej už uspel. Ďalšia možnosť mal Vrána a po 29 sekundách už to bolo 2:0, keď po spolupráci s Hertlom skóroval z pravého kruhu Smejkal.

V úvode tretej tretiny zahrozil opäť Blümel. V 49. minúte sa dostali Fíni na kontakt. Palmu po prihrávke Armii ušiel a prekonal Vejmelku blafákom do forhendu. Za štyri minúty mohol českému tímu vrátiť dvojgólový náskok Špaček, ale po Krejčíkovej strele z dorážky z ľavého kruhu netrafil odkrytú bránku.

Ďalšiu možnosť na poistku nevyužil Černoch, ale v závere pri presilovke českého tímu siahli Fíni k power play a do prázdnej bránky zamieril Krejčí.