časopis

Vláda zrejme od júla zvýši životné minimum o päť percent

Kvôli vysokej inflácii vláda od júla zrejme znova zvýši životné minimum, od ktorého sa odvíjajú niektoré sociálne dávky, ako napríklad prídavky na deti. Uviedol to v programe ČT Otázky Václava Moravca minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka s tým, že by zvýšenie mohlo byť okolo piatich percent.

Do troch týždňov chce Jurečka tiež predložiť kabinetu opatrenia, ktoré pomôžu zmierniť dopad terajšieho zdražovania na zdravotne postihnutých.

Vláda životné a existenčné minimum už tento rok zvýšila, a to o desať percent s platnosťou od 1. apríla. Inflácia za sledované obdobie bola ale vyššia. Jurečka dnes povedal, že od 1. júla by malo minimum stúpnuť zhruba o päť percent, nevylúčil ani ďalšie zvyšovanie v druhej polovici roka. Minister chystá aj úpravu dávok na bývanie, spomenul aj možné zvýšenie rodičovskej, ktorá teraz činí 300 tisíc korún.

Vláda chce dopady vysokých cien kompenzovať aj mimoriadnu dávku 5000 Kč na dieťa pre časť rodín alebo podporou flexibilných úväzkov, schválila už aj niektoré zmeny daní. Zdravotne postihnutým chce Jurečka pomôcť napríklad podporou zamestnávateľov, ktorí im dajú prácu, či úpravou príspevku na dopravu. Celkovo podľa neho len tento rok pôjde z rozpočtu na pomoc rodinám, postihnutým a ďalším potrebným vyše 85 miliárd korún.

Predsedníčka poslancov opozičného ÁNO Alena Schillerová v ČT vláde vytkla, že nezvýšila životné a existenčné minimum v apríli rovno o dvadsať percent, inak ale s návrhom súhlasí. „Je to krok správnym smerom,“ dodala.

Životné minimum pre samotného dospelého činí teraz 4250 korún. Podľa zákona môže vláda životné minimum zvýšiť v riadnom termíne od januára, pokiaľ za sledovanú dobu náklady na výživu a základné osobné potreby vzrastú najmenej o päť percent. Sumy môže ale navýšiť aj mimoriadne.

Get in Touch

časopis

Další články autora

PR články

Reklama

časopis

Nejnovější články