časopis

Tatra predstavila výročné auto. Putuje k austrálskemu zákazníkovi

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks a.s. dnes slávnostne predstavila desaťtisíce vozidlo značky Tatra, ktoré vyrobila od doby, keď značku a továreň prevzali súčasní českí vlastníci. Výročným vozidlom je Tatra Phoenix 10×10 pre austrálskeho zákazníka.

Už deväť rokov je žihľavnícka továreň plne v slovenských rukách. V roku 2013 ju kúpila spoločnosť Tatra Trucks a.s., vtedy vlastnená podnikateľmi Jaroslavom Strnadom a Reném Materou. Kopřivnický podnik sa na začiatku minulého desaťročia dostal do krízy a hrozil mu dokonca zánik. Noví majitelia v spolupráci so špičkovými českými manažérmi spoločnosť zachránili, reštrukturalizovali a postupne z nej vytvorili prosperujúcu firmu.

Výročné vozidlo
Tatra Phoenix s podvozkom v konfigurácii 10×10 je určená na prevádzku v ťažkom teréne v baniach, ale aj na spevnených komunikáciách. Je schopná prepraviť viac ako 35 ton nákladu, celková hmotnosť vozidla môže dosahovať až 62 ton.

„Zákazníkom a budúcim užívateľom je veľká austrálska ťažobná korporácia Rio Tinto s celosvetovým presahom, ktoré vozidlo dodá tradičný díler vozidiel Tatra v Austrálii a Oceánii, firma Offroad Trucks Australia. Tá spolupracuje s Tatrou už od konca 90. rokov, keď jej zakladateľ Larry Gill objavil unikátne vlastnosti vozidiel Tatra,“ povedal Petr Hendrych, obchodný riaditeľ Tatra Trucks a.s.

Konštruktéri žihľavníckej automobilky modelový rad Tatra Phoenix vytvorili tak, aby uspela ako na tradičných trhoch, kde sú vozidlá Tatra dobre známe, tak aj nových trhoch, a predovšetkým tam, kde legislatíva vyžaduje plnenie najprísnejších emisných limitov.

O kvalitách vozidla Tatra Phoenix svedčí aj prestížny medzinárodný titul „The Best AWD Truck 2012“ – Najlepšie plne pohonné vozidlo roku 2012, ktorý získal v celoeurópskej ankete iba rok po začatí sériovej výroby. Vtedy to bolo vôbec prvýkrát, keď bol výrobok niektorej zo stredoeurópskych a východoeurópskych automobiliek nominovaný do tejto ankety a získal prestížny titul.

„Modelový rad Tatra Phoenix naša firma prvýkrát predstavila na jeseň roku 2011. V súčasnosti predstavuje kľúčový produkt nášho výrobného portfólia pre civilný sektor, pričom celkovo sme doteraz vyrobili a zákazníkom dodali takmer 3700 vozidiel tohto modelového radu,“ upresnil Pavel Lazar, generálny riaditeľ Tatra a.s.

Automobily Tatra Phoenix sú určené ako na prevádzku na cestách, tak na ťažký terén a dodávajú sa v celom rade prevedení. Nachádzajú uplatnenie v stavebníctve, poľnohospodárstve, ťažobníctve, lesníctve, v komunálnych službách, ale tiež napríklad ako hasičské a záchranárske vozidlá alebo ako nosné platformy pre vojenskú techniku ​​či špeciálne vozidlá.

V súčasnej dobe vývojový tím pracuje na novej generácii modelového radu Phoenix. Skúšky prototypov by mali prísť v roku 2023, o rok neskôr by sa mala rozbehnúť sériová výroba.

Get in Touch

časopis

Další články autora

PR články

Reklama

časopis

Nejnovější články