časopis

French Open sa blíži. Dokážu Česi nadviazať na vlaňajší úspech a vrátia sa na trón antukový kráľ

V nedeľu 22. mája odštartuje druhý tohtoročný tenisový grandslam. Na tradičné antuke av obvyklom termíne sa môžeme tešiť na French Open. Minuloročný víťaz turnaja a svetová jednotka mužského rebríčka Novak Djoković môže po covidových peripetiách hrať svoj prvý tohtoročný grand slam. Zákaz štartu majú naopak ruskí športovci. Triumf medzi ženami bude obhajovať vlani fantastická Barbora Krejčíková.

Iba pár týždňov zostáva do štartu jediného svetového grandslamu na antuke. Roland Garros, pomenované po francúzskom vojnovom letcovi, ktorý ako prvý preletel Stredozemné more, sľubuje každoročne napínavé tenisové príbehy. Odborníkov je tento tenisový turnaj považovaný za jeden z fyzicky najnáročnejších na svete. Vlani sa na French Open radoval Srb Novak Djoković, ktorý prerušil štvorročnú nadvládu Španiela Rafaela Nadala. Rafa má na svojom konte neuveriteľných trinásť triumfov a od roku 2005 okrem neho vyhrali Roland Garros iba Roger Federer, Stan Wawrinka a Novak Djoković. Srbskému tenistovi navyše tento rok nebolo umožnené štartovať na mnohých turnajoch kvôli odmietnutiu očkovania a tak sme nemohli príliš overiť jeho formu. Bol to teda opäť Nadal, ktorý famóznym obratom vo finále ovládol prvý tohtoročný grandslam v Austrálii. Aj preto je na French Open Španiel najväčším favoritom na triumf podľa bookmakerov stávkových kancelárií. Či sa mu ale podarí vrátiť na antukový trón je nejasné. Vlani ho Djokovič dokázal v semifinále zastaviť av následnom boji o triumf si poradil s Grékom Tsitsipasom. Obom posledným víťazom navyše pred turnajom ubudla hviezdna konkurencia. Francúzi kvôli agresívnej vojne na Ukrajine zrejme zakážu štart všetkým ruským športovcom, vrátane svetovej dvojky Daniila Medvedeva a osmičky ATP rebríčka Andreja Rubleva.

Z českých hráčov sa do finále naposledy pozrel Petr Korda v roku 1992 a triumf sme zažili o päť rokov skôr s Ivanom Lendlom. Oba tieto úspechy však spadajú ešte do čias Československa. Aj tak ale český tenis zásluhou našich hráčok zanechal na minuloročnom turnaji ohromnú stopu. Češky ovládli dvojhru aj štvorhru. V singli excelovala Barbora Krejčíková, ktorá si vo finále poradila s Anastasiou Pavljučenkovovou z Ruska a odniesla si prestížnu trofej Suzanne-Lenglenovej a odmenu 1 400 000 €. V ženských doubloch uspela taktiež Krejčíková. Po boku Kataríny Siniakovej si vo Francúzsku došla pre ďalší kariérny úspech v doubloch. V zmiešanej štvorhre vypadla Bára vo štvrťfinále. Aj tento rok bude patriť Krejčíková z pozície svetovej dvojky WTA rebríčka k jednej z hlavných favoritiek turnaja. Najväčšou kandidátkou na víťazstvo bude ale zrejme svetová jednotka Iga Świątková z Poľska a nebezpečná môže byť aj Rumunka Simona Halepová, ktorá už v minulosti French Open dokázala vyhrať. V zmiešanej štvorhre žien ale budeme patriť k favorizovaným párom, Krejčíková so Siniakovou totiž dokázali vyhrať aj tento rok v Austrálii.

Antukový grandslam naživo priamo z Paríža môžete sledovať na ČT, Eurošporte alebo na Fortuna TV. Turnaj začína 22. mája a finále je na programe o štrnásť dní neskôr v nedeľu 5. júna.

Get in Touch

časopis

Další články autora

PR články

Reklama

časopis

Nejnovější články