časopis

Prevádzkový zisk Škody Auto klesol o štvrtinu, naopak koncern VW zisk navýšil

Prevádzkový zisk automobilky Škoda Auto v prvom štvrťroku klesol zhruba o štvrtinu na 337 miliónov eur (8,3 miliardy Sk) zo 448 miliónov eur pred rokom. Vo svojej výsledkovej správe to oznámil materský koncern Volkswagen. Ten naopak svoj zisk takmer zdvojnásobil.

Škoda Auto v prvom štvrťroku dodala zákazníkom 186 170 vozidiel, čo je o štvrtinu menej ako pred rokom. Štvrťročné tržby sa mierne zvýšili, a to na 5,10 miliardy z 5,05 miliardy eur pred rokom.

Výrobcovia automobilov sa už dlhšiu dobu stretávajú s nedostatkom súčiastok, ktorý narušil aj výrobné aktivity Škody Auto. Situáciu navyše skomplikovala vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila okrem iného výpadok produkcie u ukrajinského dodávateľa káblových zväzkov pre Škodu Auto.

Volkswagen svoje zisky skoro zdvojnásobil
Prevádzkový zisk materského koncernu Volkswagen sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšil o 73 percent na 8,3 miliardy eur. Zisk pred zdanením sa medziročne zvýšil na 6,7 ​​miliardy eur (165 miliárd Sk) z 3,4 miliardy eur. Koncern dodal zákazníkom 1,898 milióna vozidiel, o 22 percent menej ako pred rokom. Tržby však zvýšil o 0,6 percenta na 62,74 miliardy eur.

Volkswagen už minulý mesiac na základe predbežných údajov oznámil, že v prvom štvrťroku zvýšil prevádzkový zisk na zhruba 8,5 miliardy eur zo 4,8 miliardy eur pred rokom. Dôvodom boli predovšetkým zaisťovacie transakcie, ktorých hodnota v súvahe výrazne vzrástla v dôsledku prudkého rastu cien surovín a energií.

Podnikanie sa ale darilo aj vďaka vyšším predajným cenám, najmä u drahších značiek. Zásluhu na tom malo aj prevzatie amerického výrobcu nákladných vozidiel Navistar. Najväčší európsky výrobca vozidiel uviedol, že v roku 2022 naďalej očakáva nárast predaja o osem až 13 percent a prevádzkovú ziskovú maržu sedem až 8,5 percenta.

Globálni výrobcovia automobilov, rovnako ako mnoho priemyselných odvetví, čelia nedostatku kľúčových komponentov v dôsledku vplyvu šírenia covidu-19 a ruskej invázie na Ukrajinu, čo sa pridáva k pokračujúcemu nedostatku polovodičov. „Ako skutočne globálna spoločnosť máme rozsiahle výrobné kapacity na všetkých hlavných rastových a predajných trhoch po celom svete,“ povedal k tomu Diess.

Volkswagen začiatkom marca oznámil, že až do odvolania zastavuje výrobu áut v Rusku. Dcérska Škoda Auto uviedla, že preruší výrobu vo svojich ruských závodoch v Kaluge a Nižnom Novgorode a zastaví aj export áut do Ruska.

Get in Touch

časopis

Další články autora

PR články

Reklama

časopis

Nejnovější články